Grube ryby na Konfrontacjach
Dorota Wodecka
2009-02-21
Program 34. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" nie jest jeszcze dopięty na ostatni guzik, ale można być pewnym, które przedstawienia zostaną na nie do Opola zaproszone. Nie byle jakie to spektakle
Jan Klata Zgarnął kilka nagród na ubiegłorocznych Konfrontacjach Teatralnych. Nagrodę główną dostała wyreżyserowana przez niego
"Grube ryby" są zaliczane do żelaznych tytułów polskiego repertuaru teatralnego. Sztuka przypomina nam Polskę tamtych lat - końca XIX i początku XX wieku. Pokazuje tamtą mentalność, zwyczaje, polskie mieszczaństwo, wymaga pewnego rodzaju stylizacji, innego sposobu mówienia, mimo że ani charaktery, ani ludzie, ani konflikty właściwie nie zmieniły się do dzisiaj. To wszystko sprawia przyjemność i jest dziś absolutnym rarytasem - mówi w rozmowie z "Gazetą" Krystyna Janda.
Już dziś można w ciemno powiedzieć, że największym zainteresowaniem wśród opolskiej widowni cieszyć się będą wyreżyserowane przez Krystynę Jandę "Grube ryby" Michała Bałuckiego.
Gwiazdy sceny
Opolanie kochają gwiazdy, a tych w przedstawianiu warszawskiego Teatru Polonia nie brakuje. Poza tym, jak recenzuje Joanna Derkaczew, to komedia dobrze skrojona, stylowa, elegancka literacko, ale bez ambicji do miana sztuki wysokiej.
- Stworzone przez Michała Bałuckiego role z każdego aktora o minimalnych predyspozycjach komediowych czynią mistrza gatunku. A Janda, komponując obsadę spektaklu, nie brała pod uwagę żadnych wersji minimum. Stąd w głównych rolach Ignacy Gogolewski i Wiesława Mazurkiewicz, a w charakterystycznych Artur Barciś, Krzysztof Kiersznowski i Sławomir Orzechowski (na zmianę z Cezarym Żakiem) - komentuje Derkaczew.
Gwiazd nie brakuje również w "Trylogii" Teatru Starego w Krakowie, którą wyreżyserował Jan Klata. Premiera wprawdzie dopiero dziś (21 luty), ale wiadomo, że w obsadzie znajdą się m.in. Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Jan Peszek i Barbara Wysocka.
To przedstawienie do Opola nie przyjedzie, widzowie będą mogli je zobaczyć w Krakowie. Transport autokarami zapewnia opolski teatr organizujący OKT.
Od Gombrowicza do Wojtyły
Tegoroczny program będzie dość różnorodny, zważywszy, że w poprzednich latach mieliśmy albo mnogość spektakli Fredry, albo Wyspiańskiego.
Zapowiada się duża rozpiętość spektakli klasyków, do grona których trafił również Karol Wojtyła. Jako imprezę towarzyszącą obejrzymy bowiem "Hioba" według jego tekstu powstałego jako reakcja na tragedię września 1939 roku. Wystawi go Teatr Woskresinnia ze Lwowa w języku polskim i ukraińskim.
W konkursie natomiast zobaczymy "Opętanych" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Na podstawie Witolda Gombrowicza reżyser ten stworzył Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu opowieść o niszczącej sile ludzkiej natury.
Ponadto do Opola przyjedzie Teatr Polski z Wrocławia z "Lalką" w reżyserii Wiktora Rubina, Teatr im. Jaracza z Łodzi z "Wyzwoleniem" wyreżyserowanym przez Waldemara Zawodzińskiego.
To niejedyny łódzki akcent OKT. W repertuarze bowiem "Wieczór sierot" w reżyserii Michała Borczucha powstały na zamówienie Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi według tekstów Janusza Korczaka.
W Łodzi reżyser wybrał na miejsce spektaklu zrujnowany pałac. Jak wpisze się on w przestrzeń teatru, przekonamy się już za dwa miesiące.
Konfrontacje rozpoczną się 17 kwietnia, potrwają do 26. Cena biletów na poszczególne spektakle nie jest jeszcze ustalona, podobnie jak cena karnetów. Te prawdopodobnie nie będą droższe niż w ubiegłym roku - wtedy kosztowały 400 zł.
Ich sprzedaż ruszy 11 marca.
Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
___________________________________________________________________________________________
Gazeta Polska - Głos Wielkopolski:
http://img525.imageshack.us/my.php?image=p2218707.jpg
A ja czekam na wtorek