O ,,Rewersie" trochę więcej

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

O ,,Rewersie" trochę więcej

Postprzez Julita89 Śr, 18.02.2009 18:39

WYDARZENIE

Twórca "Obcego VI" komiksowo o mrokach PRL.

Borys Lankosz
Na początku marca przyszłego roku powinny rozpocząć się prace na planie pełnometrażowego, debiutanckiego obrazu Borysa Lankosza pod tytułem "Rewers". Jak zdradził nam reżyser, film będzie ciekawym przedsięwzięciem również od strony stylistycznej. Praktycznie cały obraz powstanie w studiu, wiele scen aktorzy zagrają również na tle blueboxów.

Autorem scenariusza "Rewersu" jest z kolei wybitny polski prozaik, laureat Nagrody Kościelskich za powieść "Rien ne va plus", Andrzej Bart - twórca powieści "Człowiek, na którego nie szczekały psy", "Pociąg do podróży", który pod pseudonimem Paul Scarron jr napisał "Piątego jeźdźca Apokalipsy". Bart jest również dokumentalistą, zrealizował m.in. dokument pod tytułem "Hiob".


Tymczasem "Rewers" to historia rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach czasowych. Rzecz rozgrywa się współcześnie, chociaż jej właściwa cześć dotyczy przeszłości. Główna bohaterka Sabina rozpoczyna swoją opowieść tu i teraz, aby we wspomnieniach przenieść się do Warszawy lat pięćdziesiątych.

Akcja dzieje się głównie w 1952 roku. To historia o kobietach pod presją, parafrazując tytuł słynnego filmu Johna Cassavetesa. Są tu trzy postacie reprezentujące trzy pokolenia: matka, córka i babcia. Główną bohaterką jest Sabina - trzydziestoletnia, niezamężna kobieta, pracownica wydawnictwa, którą bezwzględnie zaczyna osaczać Urząd Bezpieczeństwa. To z kolei daje pretekst dla stworzenia niemal kryminalnej intrygi - zdradza dziś Borys Lankosz.

Reżyser podpowiedział nam również, że bardzo mu zależy, aby film pozostał sprawnie opowiedziany w ramach gatunku, któremu bardzo blisko będzie do mrocznego thrillera. Jednocześnie swoją kluczową rolę ma odgrywać tutaj także forma. Produkcja "Rewersu" zakłada realizację w studyjnych wnętrzach, przy wybudowanych dekoracjach oraz blueboxach. Gdyby spróbować sobie to dziś wyobrazić, to rzecz całą można by porównać na przykład z filmem pod tytułem "Good German" w reżyserii Stevena Soderbergha. Wszystko, co dotyczyć będzie przeszłości zobrazowane zostanie w kolorystyce czarno-białej i powstanie przy zastosowaniu techniki z wkomponowanym tłem. Kolor użyty zostanie jedynie w sekwencjach współczesnych.

Chciałbym, aby było to utrzymane także w charakterystycznej dla braci Coen poetyce. Myślałem o czarnej komedii, ale Andrzej Bart stwierdził, że tworzymy tutaj nowy gatunek czyli białą tragedię. Poza tym film ma też mówić coś ważnego o nas samych, o Polsce, naszej historii o i tym, co się do tej pory zmieniło - dodaje Lankosz.

Produkcji obrazu podjęło się, prowadzone od niedawna przez Jerzego Kapuścińśkiego, Studio Filmowe "Kadr". Zdjęcia, za kamerą stanie przedstawiciel czołówki operatorów młodego pokolenia Marcin Koszałka, rozpoczną się najszybciej 2 marca. Prace na planie powinny zakończyć się jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Aktualnie trwają ostatnie rozmowy w celu pełnego skompletowania obsady.

Jest to mocna, kapitalna historia, którą trzeba po prostu jak najlepiej opowiedzieć. Trochę tu Davida Mameta, coś z ironii Andrzeja Munka> Prawdziwa kombinacja dziwnych rzeczy, ale tak naprawdę, po prostu Andrzej Bart - kończy reżyser.

Borys Lankosz - reżyser filmowy, absolwent PWSFTv i T w Łodzi. Jego "Rozwój" otrzymał: na 45. San Francisco International Film Festival - nagrodę Golden Gate, na 42. Krakowskim Festiwalu Filmowym - Srebrnego Smoka i Brązowego Lajkonika; zwyciężył również, w kategorii krótkiego dokumentu, Dubrovnik International Film Festival. Film "Polacy Polacy" z udziałem Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema i Krzysztofa Pendereckiego, zakwalifikował się na festiwale w Lipsku, Rzymie i Guangzhou (Chiny). Dokument "KURC" został nominowany do Best Short Film Award na Festival International de Programmes Audiovisuels w Biarritz (Francja) i zwyciężył Cieszyński Festiwal Filmowy. Lankosz jest również autorem cyklu dokumentalnego "Z INNEJ STRONY", do którego zdjęcia realizowane były w Iranie, Francji i Chinach, a także filmu "REKORD ERROLA", nakręconego w Zimbabwe. Srebrnego Feniksa w kategorii krótki format otrzymał Borys Lankosz. Jego film "Obcy VI", zrealizowany w ramach II edycji programu "30 minut", zdobył Srebrnego Feniksa w kategorii krótki format podczas piątej edycji festiwalu "Żydowskie Motywy".

[Artur Cichmiński} stopklatka.pl


Pozdrawiam Panią bardzo
Julita
Sztuka jest zwierciadłem rzeczywistości, ale można je ustawiać pod różnymi kątami.
Avatar użytkownika
Julita89
 
Posty: 3739
Dołączył(a): Pt, 17.10.2008 23:57

Powrót do Korespondencja