orły

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

orły

Postprzez nat Pn, 01.02.2010 13:52

Złote Orły 2010 - nominacje

"Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, "Rewers" Borysa Lankosza i "Wojna polsko-ruska" Xawewrego Żuławskiego zostały nominowane do nagrody "Orły 2010" w kategorii najlepszy polski film. Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznaje 500-osobowa Polska Akademia Filmowa.

Trzy wymienione filmy zostały nominowane także w innych kategoriach, między innymi za kreacje aktorskie. Nominacje dla najlepszych aktorek pierwszoplanowych zdobyły: Agata Buzek za rolę w filmie "Rewers", Kinga Preis za kreację w filmie "Dom zły" i Krystyna Janda za rolę w "Tataraku" Andrzeja Wajdy. W kategorii głównych ról męskich nominowani zostali: Marian Dziędziel za rolę w "Domu złym", Marcin Dorociński za "Rewers" i Borys Szyc za główną rolę w "Wojnie polsko-ruskiej".

Polska Akademia Filmowa przyznaje nagrody w 16 kategoriach. Oprócz filmów polskich wybierany jest też najlepszy film europejski. W tym roku w tej kategorii nominowano trzy filmy: "Biała wstążka" Michaela Hanekego, "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny'ego Boyle'a oraz "Vicky Cristina Barcelona" Woody'ego Allena.

Laureatów Polskich Nagród Filmowych "Orły 2010" poznamy 1 marca podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.
IAR
___________________________________________________________________________________________

Prywatne sceny, Polskie Radio
___________________________________________________________________________________________

Walka: Lankosz, Smarzowski i Żuławski
Orły 2010: „Rewers” z 13 nominacjami
Autor: Beata Zatońska

„Rewers” debiutującego w pełnometrażowej fabule reżysera Borysa Lankosza jest liderem nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010. Czarna komedia o czasach stalinowskich zgromadziła na swoim koncie 13 nominacji.

To najlepszy wynik w historii przyznawania Orłów. Tyle samo nominacji dostał „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego.

Nominacje, podczas zorganizowanej w warszawskim kinie „Luna” uroczystości odczytali m.in. aktorki: Danuta Szaflarska, Katarzyna Herman i Danuta Stenka, aktor Sławomir Orzechowski, reżyser Andrzej Barański oraz scenograf Ewa Braun.

Starcie trzech mocnych filmów

„Dom zły” Wojtka Smarzowskiego dostał osiem nominacji, a „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego – siedem.

Właśnie trzy filmy, czyli „Rewers”, „Dom zły” i „Wojna polsko-ruska” rywalizują ze sobą w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, zdjęcia i najlepsza główna rola męska. Pomysłodawca nagrody i prezes Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych Dariusz Jabłoński powiedział, że tak wyrównanej i emocjonującej walki jak w tym roku, jeszcze w historii nagród nie było.

„Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza powstał na podstawie znakomitego scenariusza, napisanego przez pisarza Andrzeja Barta (który za ten scenariusz też dostał nominację do Orłów). Główne role grają w nim trzy panie – Agata Buzek (nominacja za główną rolę kobiecą), Krystyna Janda (nominacja za drugoplanową rolę kobiecą) i Anna Polony (nominacja za drugoplanową rolę kobiecą) oraz Marcin Dorociński (nominacja za główną rolę męską). Film w nietypowy dla polskiego kina, satyryczny sposób pokazuje stalinowską rzeczywistość. Kanwą wielowątkowej, pełnej znaczeń opowieści są perypetie Sabinki, wrażliwej panny z dobrego domu, którą mama z babcią za wszelką cenę chcą wydać za mąż.

„Dom zły” w reż. Wojtka Smarzowskiego powstał na podstawie scenariusza, który napisał reżyser razem z Łukaszem Kośmickim (nominacja za scenariusz). To ponury, metaforyczny obraz PRL-owskiej rzeczywistości. Trzonem fabularnym jest historia brutalnego morderstwa. Nominacje dostali także autor zdjęć Krzysztof Ptak, odtwórca głównej roli męskiej Marian Dziędziel oraz Robert Więckiewicz (drugoplanowa rola męska).

„Wojna polsko-ruska” w reż. Xawerego Żuławskiego jest ekranizacją głośnej powieści Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem, zwanej pierwszą polską powieścią dresiarską. Pierwsza warstwa fabularna opowiada o przygodach i kłopotach dresiarza dresiarza Silnego (w tej roli nominowany za główną rolę Borys Szyc) i pięciu dziewczyn. W warstwie drugiej jest krytyczne spojrzenie na polską rzeczywistość, zanik więzi międzyludzkich.

Krystyna Janda otrzymała w tym roku dwie aktorskie nominacje – za drugoplanową rolę w „Rewersie” i pierwszoplanową w „Tataraku” Andrzeja Wajdy. Janda ma już pięć nominacji, bowiem wcześniej doceniono ją za "Parę osób, mały czas", "Wróżby kumaka" oraz "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową".

Wielki finał 1 marca

Do tegorocznych Orłów kandydowało 30 polskich filmów (oraz ich twórcy), które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. Nominowanych i laureatów Polskich Nagród Filmowych wyłaniają członkowie Polskiej Akademii Filmowej. Polska Akademia Filmowa to odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy, czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe. Do Polskiej Akademii Filmowej należy ponad 500 członków, a na jej czele stoi Prezydent, pani Agnieszka Holland.

Ceremonia Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 odbędzie się 1 marca w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana przez Program 2 TVP. Wcześniej, 24 lutego, na spotkaniu Nominowanych z mediami zostanie ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2010, laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: „Historia kina w Popielawach” (1999), „Dług” (2000), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2001), „Cześć, Tereska" (2002), „Pianista” (2003) i „Zmruż oczy” (2004), „Wesele” (2005), „Komornik” (2006), „Plac Zbawiciela” (2007), „Katyń” (2008), „33 sceny z życia” (2009).

Lista nominowanych:

# Najlepszy film: „Rewers”, „Dom zły” „Wojna polsko-ruska”

# Najlepszy reżyser: Borys Lankosz - za „Rewers”, Wojciech Smarzowski - za „Dom zły” i Xawery Żuławski - za „Wojnę polsko-ruską”.

# Najlepsza rola kobieca: Kinga Preis - za rolę w „Domu złym”, Agata Buzek - za rolę w „Rewersie” oraz Krystyna Janda - za rolę w „Tataraku” Andrzeja Wajdy.

# Najlepsza główna rola męska: Marian Dziędziel - za rolę w „Domu złym”, Marcin Dorociński - za rolę w „Rewersie” i Borys Szyc - za rolę w „Wojnie polsko-ruskiej”.

# Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Anna Polony - za rolę w „Rewersie”, Krystyna Janda - także za rolę w ”Rewersie” oraz Sonia Bohosiewicz - za rolę w „Wojnie polsko-ruskiej”.

# Najlepsza drugoplanowa rola męska: Robert Więckiewicz - za rolę w „Domu złym”, Janusz Gajos - za rolę w „Mniejszym źle” i Adam Woronowicz - za rolę w „Rewersie”.

# Najlepszy scenariusz: Wojciech Smarzowski i Łukasz Kośmicki, którzy napisali wspólnie scenariusz dramatu „Dom zły”; Ryszard Bugajski i Krzysztof Łukaszewicz - twórcy scenariusza „Generała Nila” oraz Andrzej Bart - autor scenariusza „Rewersu”.

# Najlepsza muzyka: Wojciech Kilar - za muzykę do „Rewizyty” Krzysztofa Zanussiego, Włodek Pawlik - za muzykę do „Rewersu” i Paweł Mykietyn – za muzykę do „Tataraku”.

# Najlepsze zdjęcia nominacje: Krzysztof Ptak - za zdjęcia do „Domu złego”, Marcin Koszałka - za zdjęcia do „Rewersu” i Marian Prokop - za zdjęcia do „Wojny polsko-ruskiej”.

# Nominacje w kategorii scenografia: Magdalena Dipont i Robert Czesak - za „Rewers”, Joanna Kaczyńska - za „Wojnę polsko-ruską”, Aniko Kiss - za „Generała Nila”, Jacek Osadowski - za „Miasto z morza” (reż. Andrzej Kotkowski) oraz Andrzej Kowalczyk - za scenografię do filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

# Najlepsze kostiumy: Magdalena Biedrzycka - za kostiumy do „Rewersu”, Jagna Janicka - za kostiumy do „Miasta z morza” oraz Anita Hroszszowa i Magdalena Tesławska - autorki kostiumów do filmu „Janosik. Prawdziwa historia” (reż. Agnieszka Holland i Kasia Adamik).

# Montaż: Paweł Laskowski - za „Dom zły”, Elżbieta Kurkowska - za „Mniejsze zło” oraz Jarosław Kamiński i Jacek Bławut - za „Jeszcze nie wieczór” (reż. J. Bławut).

# Dźwięk: Krzysztof Jastrząb i Jacek Hamela - za „Afonię i pszczoły” (reż. Jan Jakub Kolski), Krzysztof Jastrząb (ponownie) - za „Janosika. Prawdziwą historię” oraz Sebastian Witkowski i Mateusz Adamczyk - za „Wojnę polsko-ruską”.

# Odkrycie roku: Katarzyna Rosłaniec - reżyserka „Galerianek”, Borys Lankosz – twórca „Rewersu” i Paweł Borowski, reżyser dramatu „Zero”.

# Najlepszy film europejski pokazywany na polskich ekranach w minionym, 2009 roku. Przyznano je obrazom: „Biała wstążka” Michaela Hanekego (Austria/Niemcy/Francja/Włochy), „Slumdog. Milioner z ulicy” Danny'ego Boyle'a (Wielka Brytania) oraz „Vicky Cristina Barcelona” Woody'ego Allena (Hiszpania/USA).

http://www.tvp.info/informacje/kultura/orly-2010-rewers-z-13-nominacjami
___________________________________________________________________________________________

USA. Polska statuetka Orła wśród najważniejszych nagród filmowych.

Powstała praca magisterska o Krystynie Jandzie, Gazeta.pl

Andrzej Wajda króluje we Francji

I jeszcze miła wiadomość...
Poznań. Tytuł Profesora dla Ewy Wycichowskiej

Pani Krystyno, gratuluję nominacji. Niech dodadzą skrzydeł na stoku.
Mam nadzieję, że udaje się Pani oderwać myśli od dwojga teatralnych dzieci i skupić na tych wokół Pani.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia

P.S.
Pani Krystyno...Rozumiem Pani obawy przed pisaniem i dlatego tym bardziej jestem za ten wpis wdzięczna. Nie traktuję tego jako oznaki słabości i naiwności, wręcz przeciwnie. Trzeba mieć odwagę, żeby w dzisiejszych "internetowo brutalnych" czasach, pisać tak szczerze i otwarcie oraz wiarę, nie naiwność. Wiarę, że są ludzi, którzy taki wpis uszanują, docenią, wezmą z niego coś dla siebie, a nie przeinaczą i rozłożą na czynniki pierwsze... Zawsze miałam taki Pani obraz, szczerej, wiernej sobie i swoim przekonaniom, chcącej uczynić świat lepszym choćby na minutę. Dlatego ten wpis nie jest dla mnie oznaką słabości, a przypieczętowaniem Pani bycia sobą, szczerości i odwagi.
Chciałoby się dodać, proszę pisać, proszę się odważać, ale jeżeli Pani nie ma na to chęci i takiej potrzeby, proszę tego nie robić. Podkreśla Pani, że do niczego się Pani nie zmusza. I dobrze. Tak jest dobrze.
Co nie zmienia faktu, że na każdy zapis, a taki jak dzisiejszy zwłaszcza, czekam(y).
Chodzenie "utartymi" ścieżkami, tymi ze wspomnień, z czasów, które już nie wrócą to nie oznaka starości. Jeśli naprawdę się do tych chwil tęskni, ma się je w sercu, wiek nie ma znaczenia. Tak sądzę, bo wiekowo mogłabym być Pani córką, a znam to uczucie. Miłe i bolesne zarazem.
I na pewno nie ma Pani za co przepraszać. Za to my mamy za co dziękować.
Niech te wysokościowe męczarnie faktycznie dadzą 'kopa'.Miłych sobót i innych dni, z nazwami i w kolejności bez znaczenia.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
w szeregu biegniesz kilka lat,
a potem - jazda w boski sad!
Avatar użytkownika
nat
 
Posty: 3038
Dołączył(a): Cz, 22.01.2009 14:19
Lokalizacja: W-wa/Poznań

Re: orły

Postprzez Krystyna Janda N, 14.02.2010 10:42

I ja pozdrawiam i dziękuję za odległe teraz informacje.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja